
Korzystając z usług wypożyczalni aut powinniśmy pamiętać o wielu rzeczach, chociażby o dokładnym czytaniu umowy, bezpieczeństwie i opłatach eksploatacyjnych. Zawsze należy uważnie studiować warunki wynajmu, tak by przy zwrocie auta nie zaskoczyły nas dodatkowe opłaty.
Najem samochodu w dobrej cenie
Zwróćmy zatem uwagę na koszty wynajmu. W zależności od oferty, ceny za pojazd mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent dla tej samej klasy aut. Wypożyczalnie samochodów często oferują czasowe promocje, już to weekendowe rabaty, już to wakacyjne obniżki. Warto sprawdzić więc kilka opcji i znaleźć tą aktualnie najbardziej atrakcyjną cenowo. Warto też dowiedzieć się, czy opisywana na stronie internetowej lub w broszurze reklamowej cena jest ceną końcową, czy zawiera VAT i czy konieczna jest kaucja – a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Zwrot i odbiór samochodu z wypożyczalni
Żyjąc w dzisiejszym społeczeństwie wciąż jesteśmy zabiegani, nigdy na nic nie mamy czasu, a gdy czegoś potrzebujemy lub mamy obowiązki, często odkładamy wszystko na ostatnią chwilę.
W przypadku gdy auto potrzebne jest nam na przysłowiowe wczoraj, warto sprawdzić który z usługodawców podstawi samochód we wskazane miejsce. Czasami możemy się umówić na odbiór wypożyczonego samochodu spod domu czy zakładu pracy, czasami po auto musimy się zgłosić do siedziby firmy. Zwracajmy uwagę na koszt takich usług. Nawet, jeśli w opisie znajdziemy sformułowanie: „odbiór samochodu z lotniska”, nie oznacza to opcji bezkosztowej.
Sprawdź papiery
Auta z wypożyczalni zawsze objęte są pakietem ubezpieczeń. Wraz z kluczykami otrzymujemy więc pewność zabezpieczenia finansowego w razie wypadku lub awarii. Zawsze powinniśmy dopytać o szczegółowy zakres ubezpieczenia – jakiego typu polisy są oferowane i jakie zdarzenia pokrywają. Poprośmy o informację, czy i jaki będzie nasz wkład finansowy w naprawę, jeśli wypożyczane auto ulegnie uszkodzeniu. Pamiętajmy, że świadomy klient zawsze weryfikuje otrzymane dokumenty.
Opłaty eksploatacyjne
Wszystko, co związane jest z użytkowaniem wynajętego auta, obciąża kieszeń wynajmującego. Największe koszty to oczywiście paliwo. W auto-wypożyczalniach funkcjonują różne rozwiązania kwestii związanych z tankowaniem, np. model: odbierasz pełny – zwracasz pełny. Warto przeliczyć, co bardziej się opłaca, gdyż zwrot samochodu z niepełnym bakiem może dodatkowo obciążyć naszą kieszeń. Wynajmujący sam wtedy zatankuje zwrócony pojazd, jednak doliczy nam do rachunku koszty paliwa oraz usługi uzupełnienia.
Limity i inne ograniczenia
Bywa, że wypożyczane auto obarczone jest ograniczeniami regionalnymi albo limitami przejechanych kilometrów. Zwróćmy więc uwagę, czy wypożyczonym autem będziemy mogli wyjechać za granicę, a jeśli tak, to czy związane są z tym jakieś dodatkowe opłaty. Niektórzy wynajmujący nakładają na auta limity kilometrów, pozwalające na przejechanie nie więcej niż np. 300 km dziennie – przekroczenie limitu powoduje nałożenie dodatkowych opłat. Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź czy nie obowiązują cię tego typu ograniczenia.
Odpowiedzialność
Szczegółowe warunki wynajmu auta zawiera umowa. Dokładnie i ze zrozumieniem wczytajmy się więc w jej zapisy. Umowa reguluje i opisuje wiele konkretnych sytuacji (może to być np. wymóg parkowania tylko w miejscach strzeżonych). Lub też – co stanie się w przypadku kradzieży auta z wypożyczalni, czy będziemy musieli płacić odszkodowanie? W obliczu nieszczęśliwego wypadku, kogo powiadomić najpierw: policję czy do wypożyczalnię? Na te i wiele innych pytań szczegółowo odpowiadają warunki umowy najmu auta. Warto więc je poznać, zanim podpiszemy dokument.
Co z (dodatkowym) wyposażeniem?
Fotelik dziecięcy, nawigacja GPS, radio CB – czyli opcjonalne wyposażenie auta; ale także klasa pojazdu, rocznik, model i przebieg – wszystko to wpływa na cenę wynajmu samochodu. Nie bójmy się zadawania pytań pracownikom wypożyczalni. Jeśli płacimy za elektroniczną klimatyzację i podgrzewane fotele, a w podstawionym aucie działa wyłącznie tradycyjny nawiew, mamy prawo do reklamacji. Zawsze sprawdzajmy zgodność wyposażenia auta z odpowiednimi zapisami w umowie.
Auto wypożyczalnia i dodatkowe opłaty
Zgubienie dokumentów, kluczyków, kołpaków, kradzież radia oraz inne niefortunne zdarzenia i sytuacje – to wszystko może nam się przytrafić podczas każdej samochodowej podróży. Logika podpowiada, że to samo przydarzyć się może pojazdowi z wypożyczalni. Wynajmujący często nie widzą przeciwwskazań by nie obciążyć nas za ewentualne braki w wyposażeniu zwracanego auta. Miejmy to na uwadze. Często warto jest wykupić dodatkową, ponadstandardową polisę, chroniącą nas od nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli przy wynajmie samochodu będziemy stosować się do powyższych wskazówek, znacznie ułatwimy sobie podjęcie najlepszej dla nas decyzji. Zyskamy poczucie, że zadbaliśmy o wszystko, przygotujemy się odpowiednio do podróży, a naszym największym zmartwieniem będzie wtedy pilnowanie pełnego baku.