
Na zachodzie do normalnych praktyk należy korzystanie z wypożyczalni aut. Łódź – jak zauważyliśmy w naszej działalności -– należy do grona polskich miast, które przodują w upowszechnianiu tego typu usług. Co z kolei z konsumentami z innych części kraju? Kluczową kwestią jest informacja i wiedza, odpowiednia argumentacja przemawiająca za wygodą korzystania z usług wypożyczalni. Co powinni wiedzieć konsumenci? Oto poradnik czytania umowy najmu auta – najważniejszego dokumentu, który określa sposób, w jaki korzystamy z usługi.
Wynajem – prosta usługa, prosta umowa?
Będąc w obcym mieście czy to na urlopie czy w interesach, i mając tysiące spraw do załatwienia, poszukujemy zazwyczaj skutecznego środka transportu. Taksówki są dość drogie, transport publiczny czasochłonny. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni. Na parę dni, na tydzień, czy choćby jeden dzień – tak by załatwić wszystkie sprawunki. Doba to zresztą minimalna długość, na jaką możemy dokonać wynajmu auta. Cena takiej usługi zaczyna się już od kwot nieprzekraczających 100 zł/dzień.
Skierowawszy swe kroki do wypożyczalni aut, wybrawszy model samochodu, dostajemy do podpisu umowę. „Ja, ……, świadomy praw i obowiązków wynikających z …”, – i tak dalej. Usługa jest prosta i jasna, warto jednak poznać wszystkie paragrafy zapisane drobnym druczkiem – w końcu otrzymujemy do dyspozycji sprzęt o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odpowiedzialność to słowo, jakiego niestety często nadużywają niesolidni właściciele wypożyczalni aut.
Obowiązkowe elementy umowy wynajmu auta
Przede wszystkim warto wiedzieć, że umowa wynajmu samochodu osobowego nie jest regulowana osobnymi przepisami prawa. Najem samochodu podlega zapisom prawa cywilnego. Zawrzeć może ją zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna – tzw. konsument, na którym tu się skupimy.
Aby umowa była ważna, muszą się w niej znaleźć zapisy dotyczące określenia stron – konkretne wskazanie wynajmującego i najemcy. Umowa winna zawierać dane zgodne z przedstawionymi dowodami tożsamości. W treści umowy należy wpisać szczegółowy opis przedmiotu najmu – jakie auto i na jakich warunkach jest nam udostępniane. Dokument jest ważny, jeśli znajdują się na nim własnoręczne podpisy osób wskazanych jako strony umowy.
Treść umowy wynajmu auta – co musisz wiedzieć?
- Umowa powinna określać czas, przez jaki będzie obowiązywać. Czas wynajmu co do zasady liczy się od momentu przekazania kluczyków najemcy. Warto sprawdzić, czy i w jakiej formie taki zapis znajduje się w umowie.
- Sprawdźmy też miejsce odebrania i zwrotu samochodu. Najczęściej jest to siedziba wypożyczalni aut, czasami w ramach usług dodatkowych samochód może być podstawiony we wskazane przez klienta miejsce.
- Wypożyczone auto powinno być w umowie szczegółowo opisane. Upewnijmy się, czy wskazany w umowie numer VIN auta zgadza się z tym, które mamy przed sobą. Umowa powinna być uzupełniona o spis rzeczy, które otrzymuje konsument wraz z autem: kluczyki, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa itd.
- Zwróćmy uwagę na przepisy regulaminu ogólnego obowiązujące w konkretnej wypożyczalni samochodów. Wskazują one bowiem często, kto może dokonać transakcji wypożyczenia auta. Bywa, że stroną umowy może być osoba dopiero powyżej pewnego pułapu wieku (np. min. 21 lat) lub legitymująca się prawem jazdy przez określony czas, np. rok lub dwa lata.
- Co bardzo, ale to bardzo ważne – większość umów zabrania prowadzania wypożyczonego auta osobom niewskazanym w dokumencie. Jeśli planujemy podróż w kilka osób, dopiszmy te osoby do listy potencjalnych kierowców. Osoba wynajmująca może nie być tożsama z osobą kierowcy. Umowa powinna jasno określać, kto może prowadzić auto.
- Pamiętajmy, że zakres korzystania z wypożyczonego auta musi mieścić się w granicach określonych przez regulamin wypożyczalni samochodów oraz konkretne zapisy umowy najmu zawartej między stronami.
- Konsument ponosi pełną odpowiedzialność karną za skutki naruszenia prawa ruchu drogowego. Ponosi także odpowiedzialność cywilną związaną z ewentualną szkodą wyrządzoną w trakcie prowadzenia wypożyczonego pojazdu.
- Koniecznie zweryfikujmy, jak umowa najmu auta podchodzi do kwestii uszkodzeń wynikłych podczas użytkowania i związanych z nimi napraw.
- Usługa najmu auta może być uzupełniona o dobrowolne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Warto to sprawdzić.
- Kradzież samochodu nie obciąża najemcy, jeśli tylko dochował wszystkich warunków wynajmu, zapisanych w postaci umowy i określonych regulaminem.
- Korzystając z usług wypożyczalni pojazdów, zwróćmy uwagę na jej stosunek do opłat eksploatacyjnych. Większość firm obarcza klienta odpowiedzialnością za kontrolę stanu oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych (paliwo, oleje, płyn chłodniczy itd.)
- Pamiętajmy, że umowa szczegółowo określa też stan wypożyczanego pojazdu. Dotyczy to zarówno jego sprawności mechanicznej jak i stanu wizualnego.
- Kary. To ważny akapit każdej umowy i naprawdę warto się z nim zapoznać. Lista rzeczy zabronionych bywa często naprawdę długa. Należy przestrzegać regulaminów, jeśli nie chcemy, aby koszt wynajmu wzrósł nawet kilkunastokrotnie.
- Większość umów zabrania przekraczania granicy kraju. Pamiętajmy o tym. Jeśli planujemy krótki wypad poza obszar Polski, jesteśmy zobligowani poinformować o tym wynajmującego oraz uzyskać jego zgodę.
Wynajem samochodów osobowych a reklamacja
Jeżeli w trakcie użytkowania wynajętego auta stwierdzimy wadliwość przedmiotu umowy (np.. ukryte usterki, niewymienione w umowie), mamy prawo zwrócić się do wynajmującego z żądaniem udzielenia rekompensaty. Zakwestionować można każdy zapis umowy. Złożenie reklamacji jest podstawą do podjęcia dalszych kroków prawnych. W przypadku zgłoszenia reklamacji i sporu między stronami, konsument ma prawo zasięgnąć porady Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Winien on udzielić niezbędnej i bezpłatnej konsultacji prawnej. Zwrócić się można również do instytucji takich jak Federacja Konsumentów czy Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.