
Wiosna jest czasem zmian. To wtedy najczęściej masowo decydujemy się na generalne remonty mieszkań, przebudowy ogrodów i działek, przeprowadzki w nowe miejsce. Ilość rzeczy, które musimy w związku z tym przetransportować, przewyższa zwykle możliwości przestrzenne naszych osobowych aut. Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród Polaków staje się wtedy wynajem samochodów dostawczych. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na wynajęcie auta dostawczego.
Wynajem aut dostawczych – jakie koszty nas czekają?
Wszystkim nam zależy dziś na oszczędności. Z ciężkim sercem wydajemy pieniądze na rzeczy, których cena jest naszym zdaniem zbyt wygórowana. Warto posiadać rozeznanie na rynku wynajmu aut, aby móc wybrać ofertę, która będzie najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym.
Koszt, jaki całościowo poniesiemy wynajmując auto dostawcze, zależy w głównej mierze od:
- wyboru określonego modelu auta (wielkość pojazdu, wyposażenie, koszty eksploatacji),
- okresu wypożyczenia,
- długości trasy do pokonania.
Przed podpisaniem umowy najmu warto zapytać przedstawiciela firmy o dodatkowe lub ukryte koszty i limity, mające wpływ na końcową cenę. Rozmawiając można też dowiedzieć się, czy firma nie oferuje rabatów. Nie bójmy się pytać i pamiętajmy, że informacja jest naszą walutą.
Czas wynajmu auta dostawczego
Wynajmując auto powinniśmy dokładnie obliczyć czas, na jaki będzie nam potrzebne. Przy kursach transportowych pojedynczy przewóz często okazuje się niewystarczający. Chociażby podczas przeprowadzek auta transportowe muszą krążyć między punktami kilkakrotnie, aby zabrać wszystkie meble, sprzęty domowe i inne bagaże. Warto dokładnie zapoznać się z różnicami w cenach w zależności od czasu, na jaki pojazd będzie nam potrzebny. Zdarza się, że przy dłuższych okresach najmu ceny podlegają negocjacji, na czym mogą skorzystać przedsiębiorczy klienci.
Pakowność samochodu dostawczego
Po zapoznaniu się z ofertą wypożyczalni stajemy w sytuacji wyboru auta. Jedną z jego najważniejszych właściwości powinna być dla nas przestronność i ładowność. Warto jest wstępnie oszacować, jakiej przestrzeni wymagają przedmioty, które chcemy przewieźć, i czy zmieszczą się do określonego modelu samochodu dostawczego. W sytuacji, kiedy mamy pewność, że nawet w największym oferowanym aucie nie zdołamy przetransportować wszystkiego, konieczne będzie zwiększenie ilości przejazdów. Warto wtedy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji samochodu, bowiem wpłyną one na całkowity koszt wynajmu.
Ekonomiczność auta
Pojemność wynajmowanego samochodu dostawczego jest kwestią najważniejszą, a kolejną – niemal równie istotną – jest jego ekonomiczność. Auta spalające więcej paliwa nie będą dla naszej kieszeni problemem, jeśli chodzi o jednorazowy przewóz na krótkim dystansie. Jeśli jednak okoliczności wymagają kilkakrotnego pokonania trasy, szczególnie na terenie miasta, koszty eksploatacji mogą zwiększyć się kilkukrotnie. W pierwszej kolejności, jeszcze przed wyborem konkretnego auta dostawczego, powinniśmy przekalkulować, ile razy i jakiej długości trasę będzie on musiał pokonać.
Ograniczenia przestrzenne
W przypadku niektórych firm, wynajęte auto może przemieszczać się tylko na terenie kraju. Większość wypożyczalni samochodów wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia wynajem pojazdów także poza granice kraju. Koniecznie jednak powinniśmy wtedy zapytać o cenę takiej usługi. Może się okazać, że jest ona bardzo przystępna, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy cena jest tak zaporowa, że usługa staje się nieopłacalna.
Rozważnie podpisuj umowę
Wiedza jest naszą karta przetargową. Przed wynajmem auta dostawczego warto zapoznać się z poradnikiem czytania umowy najmu. Najważniejsze jest dokładne przeczytanie i zrozumienie treści umowy. Jeśli pojawiają się w niej jakiekolwiek niejasności lub punkty, których nie rozumiemy, nie bójmy się pytać. Zależy nam przecież na satysfakcji z usługi i na maksymalnym ograniczeniu kosztów. Tymczasem zwykle najbardziej zakamuflowane są te informacje, których niedoczytanie lub niezrozumienie wpływa na wzrost kosztów wynajmu.
Mit mówiący o tym, że na wynajem aut transportowych stać tylko najbogatszych, od dawna jest już nieaktualny. Z powodzeniem możemy wynająć auto, które rozwiąże nasze logistyczno-transportowe problemy i którego cena nie nadwyręży naszej kieszeni. Aby jednak dokonać dobrego wyboru, należy koniecznie zwrócić uwagę na wyżej opisane kwestie: całkowity koszt wynajmu, czas wypożyczenia, pojemność i ekonomiczność pojazdu, ograniczenia przestrzenne związane z wynajmem oraz treść umowy.