
Czy kierowca musi koniecznie okazać dokumenty? Czy powinien sam zatankować? Czy warto sprawdzić wcześniej stan pojazdu? Podpowiadamy, o czym pamiętać i co sprawdzić, zanim zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu.
Umawiaj się, ale na piśmie
Najważniejsza w relacji klient – wypożyczalnia samochodów jest umowa. Renoma firmy, wyrobiona marka i dobre opinie innych użytkowników są bardzo ważne, jednak równie istotne jest to, jakie zapisy zawierają dokumenty. Pamiętajmy, że to one w bezpośredni sposób opisują, jakie są nasze prawa oraz obowiązki jako najemców aut. Zdarza się, że firma umieszcza na swojej stronie internetowej wzory podstawowych dokumentów: umowy wynajmu oraz regulaminu wypożyczalni. Zapoznajmy się z nimi jeszcze przed pierwszym kontaktem z placówką, dzięki temu dokładnie przygotujemy się do rozmowy i będziemy wiedzieli, o co zapytać. Jeśli dokumenty nie są publicznie udostępnione, poprośmy o możliwość zaznajomienia się z ich treścią już na miejscu. Zróbmy to wnikliwie i skrupulatnie, byśmy nie musieli potem mieć pretensji do samych siebie.
Kto może wypożyczyć auto?
Każda firma może nieco inaczej definiować wymagania stawiane kierowcom. Dokładnie tak – wypożyczenie auta to popularna usługa, choć nie jest dostępna dla każdego. Konieczne jest oczywiście posiadanie uprawnień do kierowania autem. Istotne jest również minimalne doświadczenie kierowcy określone przez auto wypożyczalnię. Oprócz tego pracownik może poprosić nas o okazanie drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość, jak dowód osobisty lub paszport.
Najem auta i opłaty z tym związane
W wielu auto wypożyczalniach mamy obowiązek zapłacenia depozytu, który zwracany jest nam po oddaniu pojazdu. To zazwyczaj kilkaset złotych, czyli kwota symboliczna, jeśli wziąć pod uwagę cenę pojazdu. Przed wypożyczeniem samochodu mamy prawo, a nawet obowiązek zapoznania się z jego stanem oraz zweryfikowania, czy stan ten jest odzwierciedlony w dokumencie, który następnie podpiszemy. Z podobną procedurą mamy do czynienia w każdej wypożyczalni samochodów osobowych – Łódź, Gdańsk czy Warszawa – jest to pewnego rodzaju standard formalny. Jeśli jednak stan pojazdu wzbudzi nasze wątpliwości lub też samochodów będzie zwyczajnie brudny, możemy poprosić o inne auto.
Oprócz tego mamy prawo do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, dzięki czemu nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów, jeśli dojdzie do wypadku z naszej winy. Jesteśmy zobowiązani również do uiszczenia wszelkich dodatkowych opłat, o których mowa w cenniku oraz regulaminie. Nastawmy się na to, że więcej zapłacimy za samochód z nawigacją GPS i fotelikiem dziecięcym, którym do tego pojedziemy za granicę.Weźmy pod uwagę, że wynajmujący może nas obciążyć również za dodatkowe ponadlimitowe kilometry na liczniku. Jeśli więc planujemy przejechać więcej niż pozwalałby na to limit dobowy, pomyślmy o wypożyczeniu samochodu bez takich ograniczeń. Ponadto miejmy na uwadze, że przed zwróceniem pojazdu musimy zatankować. Wypożyczamy i oddajemy samochód z pełnym bakiem.
Mamy też co do zasady prawo wynająć oraz zwrócić pojazd poza siedzibą wypożyczalni, o ile tylko ustalimy to wcześniej z firmą. Z pewnością zdecydujemy się na taki wariant, jeśli podróżujemy na lotnisko. Wtedy jednak musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Nie zapominajmy, że wiele obowiązków leży także po stronie wypożyczalni aut.