
Kolizja samochodowa to nic przyjemnego. Niestety nie jest o nią trudno przy aktualnym stanie polskich dróg. Kiedy zdarzy się coś tak nieprzyjemnego, zostaniesz ofiarą czyjeś brawury, a Twoje auto zostanie odesłane do warsztatu na „leczenie”, masz prawo złożyć wniosek o samochód zastępczy. Łódź pod tym względem to miejsce przyjazne kierowcom, wystarczy tylko kilka prostych kroków, a otrzymasz t z wypożyczalni tymczasowe auto, za które zapłaci ubezpieczyciel sprawcy kolizji.
Samochód zastępczy z wypożyczalni aut
Obowiązujące aktualnie przepisy prawne pozwalają ofiarom wypadków drogowych na ubieganie się o auto zastępcze. Niegdyś ten przywilej dotyczył tylko przedsiębiorców, dziś mogą z tych usług korzystać także osoby prywatne. Kiedy jesteś poszkodowanym kierowcą i przez nieostrożność kogoś innego cierpisz z powodu braku samochodu, należy Ci się rekompensata. Dzieci trzeba zawieźć do szkoły, a Twego pracodawcy nie musi obchodzić, że wskutek ociężałości miejskiego transportu publicznego nie jesteś w pracy punktualnie.
Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Na czas, gdy Twój pojazd jest wyłączony z ruchu i przebywa w warsztacie, możesz otrzymać auto zastępcze. Koszty jego wynajmu zostaną potrącone z OC sprawcy kolizji. W tym celu należy złożyć właściwy wniosek skierowany do ubezpieczyciela. Wybrać można też inną ścieżkę postępowania: by uniknąć biurokracji, wystarczy udać się do wypożyczalni samochodów, która za nas pertraktować będzie z ubezpieczycielem – sprawnie i szybko dopełni formalności, a my już po chwili będziemy jeździć darmowym samochodem zastępczym.
Kto może mieć samochód zastępczy z wypożyczalni?
Auto zastępcze uzyskać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne, które we wniosku do ubezpieczyciela wskażą taką potrzebę. Należy wykazać, że brak samochodu utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Może chodzić o trudności związane z pracą jak i życiem prywatnym. Samochodu zastępczego nie otrzymają niestety ci, którzy posiadają więcej niż jedno auto.
Jak długo korzystać można z auta zastępczego otrzymanego w wypożyczalni?
Czas, w którym korzystać możemy z samochodu zastępczego, pokrywać się może z całkowitym okresem, na jaki nasze auto zostało wyłączone z ruchu, od momentu odholowania auta do warsztatu aż do chwili naprawy usterki. Jeżeli nasze auto nadaje się do kasacji, samochód zastępczy przysługuje nam do czasu zakupu nowego lub otrzymania odszkodowania.
Jakie są koszty?
Cała transakcja może się odbyć w sposób bezgotówkowy. Wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy kolizję z dala od miejsca naszego zamieszkania, np. podczas wyjazdu na spotkanie z partnerem biznesowym. Zgłaszamy sytuację do naszej wypożyczalni. Uszkodzony samochód jest odholowywany do warsztatu, a my sami kontynuujemy podróż samochodem zastępczym. Wynajmujący zajmuje się kwestią odzyskania należnej mu zapłaty od zakładu ubezpieczeniowego sprawcy kolizji.
Auta zastępcze. O czym należy pamiętać?
Decydując się na auto zastępcze:
- Informacja o wypadku musi zostać zgłoszona policji.
- O kolizji należy poinformować zakład ubezpieczeń jeszcze przed wypożyczeniem samochodu zastępczego.
- Z auta zastępczego nie możemy korzystać w sposób nieuzasadniony, nie możemy także bezpodstawnie przedłużać okresu wynajmu. Ubezpieczyciel może to sprawdzić.
- Auto zastępcze, które zaoferuje nam wypożyczalnia, będzie w takiej samej lub niższej klasie aut jak nasz dotychczasowy pojazd.
- Koszty wynajmu auta nie mogą być zawyżone, muszą mieścić się w rynkowych standardach. Ubezpieczyciel niechętnie rozstaje się ze swymi pieniędzmi, dokładnie weryfikując każdy wniosek.
- Wszelkie próby oszustwa są skrupulatnie tropione i karane odmową udzielenia odszkodowania.
- Koszty eksploatacyjne nie są refundowane. Dostaniemy zastępczy środek transportu, natomiast za benzynę, płyny i oleje zapłacimy z własnej kieszeni.